ورود |  عضويت|  EN
پنج شنبه 27 خرداد ماه 1400
 
شرح خبر
1399/06/26

شایعه صادرات، تخم مرغ را گران کرد/ قیمت عادلانه است


امروز افزایش تقاضا نسبت به عرضه، قیمت تمام شده بالای محصول برای تولیدکننده و شایعه صادرات...

به گزارش روابط عمومی سازمان ، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: امروز افزایش تقاضا نسبت به عرضه، قیمت تمام شده بالای محصول برای تولیدکننده و شایعه صادرات و نه صادرات قابل توجه، موجب افزایش نرخ تخم مرغ شده و متاسفانه اکنون اثر روانی صادرات موجب التهاب بازار شده است.

حسین ایراندوست  در خصوص بازار آشفته تخم مرغ، اظهار کرد: به طور معمول در ماه های تیر و مرداد با توجه به گرمای هوا با افت تولید تخم مرغ مواجه می شویم، اما در شهریور، مهر و آبان ماه با توجه به افزایش تقاضا از سوی مصرف کننده، بازار تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در خرداد ماه قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ برای تولیدکننده ۹۵۰۰ تومان و برای مصرف کننده ۱۱ هزار تومان بود، گفت: تا سه هفته گذشته تولیدکننده تخم مرغ را کمتر از ۹۰۰۰ تومان می فروخت، اما از اوایل شهریور تا حدودی قیمت تخم مرغ افزایش و از سقف تنظیم بازار عبور کرد و مرغداری ها بسته به وزن کارتن آن را با نرخ ۱۴ هزار تومان عرضه می کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه قیمت مصوب تخم مرغ در حالی می تواند اجرایی شود که بتوانیم نهاده های مورد نیاز مرغداران را با قیمت مصوب تحویل دهیم، تصریح کرد: متاسفانه در واقعیت نتوانسته ایم تمام ذرت و سویا مورد نیاز مرغداران را تامین کنیم، بنابراین نمی توان انتظار داشت که آنها محصول خود را با نرخ مصوب تحویل بازار دهند در این شرایط قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: امروز افزایش تقاضا نسبت به عرضه، قیمت تمام شده بالای محصول برای تولیدکننده و شایعه صادرات و نه صادرات قابل توجه، موجب افزایش نرخ تخم مرغ شده و متاسفانه اکنون اثر روانی صادرات موجب التهاب بازار شده است.

ایراندوست با بیان اینکه با توجه به اینکه چند هفته پیش تخم مرغ پایین تر از قیمت مصوب عرضه می شد، دولت مجوز صادرات این محصول را داد که در این شرایط قیمت تخم مرغ افزایش یافت، تصریح کرد: همین که بگوییم صادرات تخم مرغ آزاد شد، شاهد گرانی آن خواهیم بود و این ناشی از اثر روانی صادرات است.

وی با اشاره به اینکه امروز تولیدکننده ۴۰ درصد نهاده ها را تامین می کند، گفت: قرار بود مرغدار کنجاله سویا را با قیمت ۲۸۰۰ تومان و دانه ذرت را ۱۷۰۰ تومان دریافت کند، اما امروز سویا بالاتر از ۱۰ هزار تومان و ذرت ۲۷۰۰ تومان عرضه می شود در این شرایط قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ حدود ۱۴ هزار تومان خواهد بود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان تاکید کرد: قیمت بالای تخم مرغ ناشی از افزایش تقاضا و تب صادرات و نه انجام صادرات است، درحالیکه عدد صادرات تخم مرغ قابل توجه نیست، اما کافی است خبر توقف صادرات تخم مرغ اعلام شود تا قیمت این محصول رو به کاهش می رود.

وی درباره انتقاد مردم از افزایش قیمت تخم مرغ، گفت: امروز باید تولیدکننده و مصرف کننده را در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه سرانه مصرفی تخم مرغ برای هر نفر ۱۱ کیلوگرم در سال است، توضیح داد: بنابر این آمار هر فرد به طور میانگین روزانه نصف تخم مرغ مصرف دارد و در شرایطی که امروز هر کیلو تخم مرغ ۱۷ هزار تومان است قیمت هر عدد تخم مرغ حدود ۱۰۰۰ تومان تمام می شود که در مقایسه با دیگر محصولات عدد مناسب و عادلانه ای است.

ایراندوست گفت: قیمت دو عدد تخم مرغ در روز به عنوان یک وعده غذایی کامل ۲۰۰۰ تومان است که این عدد هزینه یک بستنی، آب معدنی و .... هم نمی شود و با توجه به اینکه در سال های گذشته مرغ و تخم مرغ را ارزان به دست مصرف کننده رسانده ایم ارزش واقعی این محصول را فراموش کرده ایم.

وی با بیان اینکه قیمت مصوب تخم مرغ در سال گذشته ۷۵۰۰ تومان بود که امسال با ۲۶ درصد افزایش به ۹۵۰۰ تومان رسیده است، گفت: اگر از سال گذشته افزایش تورم در تمام سطوح از جمله خودرو، لوازم خانگی و ... را در نظر بگیریم قیمت تخم مرغ عادلانه است، اما باید در نظر داشت که اگر اصل تولید تهدید شد، اصل غذای مردم نیز تهدید خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: دولت موظف است یا تولیدکننده را حمایت کند تا محصول ارزان به دست مصرف کننده برساند و یا مصوف کننده را برای خرید غذای ارزان پوشش دهد، اما اگر بخواهیم حد وسط را در نظر بگیریم، شدنی نیست، چراکه صدای تولیدکننده و مصرف کننده بلند می شود.

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت
 
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 58066

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 190
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 190

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 25608689
Visitors بازديد هاي امروز: 7243
Visitors بازديد هاي ديروز: 9403

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/03/27 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا