ورود |  عضويت|  EN
دوشنبه 27 فروردین ماه 1403
 

مؤلف کتاب : حسین اصلاحی

حسین اصلاحی: مؤلف کتاب اصلاحات ارضی و گام های صدور اسناد مالکیت زمین و ساختمان در ایران

  شماره تماس:

  09133092359

پست الکترونیک:

 h.eslahi@agri-es.ir

 

آخرین بروز رسانی 1398/02/11

Module Border Module Border
  معرفی کتاب 

 

اصلاحات ارضی

و

گام های صدور اسناد مالکیت زمین

و ساختمان در ایران

 

کتاب حاضر تحت عنوان " اصلاحات ارضی و گام­های صدور اسناد مالکیت زمین و ساختمان در ایران " نتیجه بیش از سه دهه مطالعه­، اجرا و آموزش قوانین و مقررات اصلاحات ارضی و نظام­های بهره­برداری زراعی در دانشگاه­ها و مراکز آموزش جهاد کشاورزی در استان­های خراسان­، سیستان و بلوچستان و اصفهان است که به پیشنهاد وکلا­، قضات محترم و کارشناسان رسمی دادگستری و امور اراضی نوشته شده است و مطالعه آن می تواند برای کارشناسان و دانشجویان رشته­های حقوق­، امور اراضی و جامعه­شناسی توسعه روستایی و کشاورزی و همچنین صاحبان املاک و بنگاه­های معاملاتی زمین و مسکن و سایر علاقمندن به مسائل اراضی و دهقانی مفید باشد­.

به ارث بردن حداقل یک قطعه زمین و یا خانه­ای مسکونی و همچنین دریافت زمین از طریق نهادهای واگذاری زمین و خرید و فروش یک ملک به صورت رسمی یا غیررسمی (­قولنامه­ای­) از پدیده­های رایج در ایران است که این اثر می تواند برای رفع مساله مالکیت افراد ذینفع کارساز باشد­.

روش تحقیق مطالعه اسناد و مدارک­، مصاحبه­، مشاهده و تحقیقات پیمایشی (­در دوره های مختلف­) و اقدام پژوهشی (­ترکیب نظریه و عمل­) است.

هرچند درمورد اصلاحات ارضی و نظام­های بهره­برداری از سوی صاحب­نظران برجسته ، آثار و مقالات ارزشمندی چاپ و منتشر شده­، از آنجا که آنان اصلاحات ارضی را فقط از جنبه­های اقتصادی و اجتماعی توصیف و تحلیل نموده و سایر جنبه­ها (­حقوقی­، سیاسی و بعضا فرهنگی­) را از قلم انداخته اند و راه­حل عملی برای مسائل و امور باقیمانده اصلاحات ارضی و مالکیت­ها ارائه نداده اند ضرورت نوشتن چنین اثری بیش از پیش احساس شده است .

نویسنده در این اثر که نوعی جامعه­شناسی بومی و کاربردی است ضمن استفاده از نظریه­های جامعه­شناسی ، اصلاحات ارضی و نظام­های بهره­برداری و قوانین مربوط به زمین و ساختمان را با توجه به وضعیت طبیعی و اقلیمی و همچنین ساختارهای اقتصادی­، اجتماعی­، حقوقی­، سیاسی و فرهنگی ایران توصیف و تحلیل می کند و به راه­حل مسائل طبق قوانین و مقررات ثبتی و حقوقی زمین و بخشنامه­های صادره از سوی سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی می­پردازد .

همچنین نویسنده سعی نموده نگاهی همه­جانبه نگر و روش­مندانه به تاریخ کشاورزی و فعالیت­های اقتصادی جامعه دهقانی داشته باشد و در تبیین موضوع (­اصلاحات ارضی­) از اصول علمی­، زمانبندی­، استناد­دهی­، پانویسی و وفاداری به بیان واقعیات متکی بر شواهد و مدارک قابل تجزیه و تحلیل تبعیت کند­.

نکته دیگر اینکه کتاب حاضر که به عنوان یک مرجع و بانک اطلاعاتی و آماری جامع برای تحولات اجتماعی و ارضی ایران و صدور اسناد مالکیت زمین و ساختمان به شمار می­رود­، نویسنده آن را به پویندگان مسیر علم و حق­، کشاورزان عزیز­، طراحان نظام بهره­برداری و صاحبان املاک و مسکن فاقد سند رسمی تقدیم می­دارد.

 

مولف : حسین اصلاحی

ناشر : شرکت سهامی انتشار

چاپ اول : 1398

تعداد صفحه : 405

تلفن مولف : 09133092359

 

Module Border Module Border
 
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 62155

عالی : 91%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 5%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 316
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 316

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 32764911
Visitors بازديد هاي امروز: 1241
Visitors بازديد هاي ديروز: 9164

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1403/01/27 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا